Pe 24 iunie 2026, liderul UDMR Kelemen Hunor a declarat la RFI (și în alte apariţii) că varianta cea mai probabilă pentru formarea guvernului este un cabinet monocolor PSD. El a afirmat totodată că alegerile anticipate nu pot fi organizate din cauza unui vid legislativ şi a subliniat necesitatea unei medieri sau a unui pact politic. Declaraţiile au fost rostite în contextul eşecului formării unei majorităţi şi al discuţiilor politice privind viitorul guvern.