Pe 22 iunie 2026, la Downing Street, prim-ministrul Marii Britanii Keir Starmer a anunțat că demisionează din funcția de prim-ministru și din cea de lider al Partidului Laburist. În discurs a spus că deciziile luate au avut în vedere interesul național, a acceptat răspunsul partidului privind potrivirea sa pentru viitoarele alegeri şi a promis să asigure un transfer ordonat al puterii. A informat monarhul despre decizie. Partidul urmează să aleagă un succesor; Andy Burnham este menţionat drept favorit în mai multe relatări.