Vicepreședintele SUA JD Vance s-a deplasat în Elveția pentru discuții cu delegația iraniană, în cadrul negocierilor menite să avanseze un acord de pace între Washington și Teheran. Întâlnirile au loc după un armistițiu convenit temporar și includ medieri internaționale; părțile sunt în dezacord privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz. Delegația iraniană a sosit de asemenea în Elveția, iar anunțurile și comentariile oficialilor subliniază riscurile politice și importanța acordului.