Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) a emis un avertisment după o tragedie recentă în Franţa şi după decesul a doi copii, atenţionând că temperaturile din interiorul unui autovehicul pot creşte rapid şi pot pune în pericol viaţa copiilor şi a animalelor. Autorităţile subliniază că nu trebuie lăsat niciun copil singur în maşină, nici măcar pentru câteva minute, şi recomandă intervenţia imediată a forţelor de ordine sau serviciilor de urgenţă dacă este observat un copil în pericol într-un autoturism.