Parlamentul a respins învestirea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. După vot, ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță (USR), a declarat că România are nevoie de un guvern cu puteri depline şi cu „mintea şi sufletul îndreptate spre Vest” şi a criticat jocurile politice care au redus viitorul ţării la o miză. Miruță a acuzat PSD că a favorizat ascensiunea AUR şi a cerut oprirea „ruletei ruseşti” jucate pe viitorul României.