În şedinţa de Guvern din 22 iunie 2026 a fost aprobată alocarea a 32 milioane lei din Fondul de rezervă pentru judeţul Prahova, destinaţi implementării unor soluţii urgente şi investiţii pentru asigurarea continuităţii alimentării cu apă potabilă, inclusiv lucrări la frontul de captare Silişte-Băneşti. Măsura are ca scop evitarea unei repetări a crizei din decembrie 2025, când peste 100.000 de locuitori au rămas fără apă; anunţ făcut de ministrul interimar Diana Buzoianu în contextul Guvernului Bolojan.