Marţi seara traficul feroviar din Germania a fost complet suspendat din cauza unei defecţiuni majore la sistemul de radiocomunicaţii digitale GSM-R folosit de Deutsche Bahn pentru gestionarea circulaţiei. Toate trenurile au fost oprite sau reţinute în staţii, provocând perturbări la nivel naţional şi afectând mii de călători.