Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat luni că parlamentarii formaţiunii nu vor susţine la vot Guvernul desemnat de Adrian Veştea. Simion a declarat că AUR rămâne în opoziţie, i-a cerut premierului desemnat să vină la sediul partidului pentru negocieri până la ora 20:00 şi i-a cerut preşedintelui Nicuşor Dan să clarifice public dacă AUR mai este considerat partid extremist. În unele declaraţii, liderul partidului a solicitat ca Veştea să îşi retragă mandatul înainte de votul din Parlament.