Florentino Perez a susținut o conferință la Madrid în care a declarat „Nu voi demisiona” şi „Îmi pare rău”, a convocat o şedinţă de urgenţă şi a anunţat organizarea de alegeri la club după sezonul dezastruos. În urma conferinței, Perez a determinat demisia unei persoane din club la doar câteva minute după discurs. El a lansat atacuri dure la adresa presei iberice, iar în paralel Barcelona a anunţat acţiuni în justiţie împotriva sa. Totodată, Perez a comentat şi despre posibila revenire a lui Mourinho la club.