După câteva zile petrecute la Mamaia, Elena Udrea a denunţat starea deplorabilă a staţiunii şi a catalogat situaţia drept un „dezastru”. Ea a adresat un atac dur ministrului interimar al Mediului, Diana Buzoianu, acuzând decizii guvernamentale care afectează litoralul şi folosind formulări severe, inclusiv comparaţii cu regimul Ceauşescu şi acuzaţia de „trădare de ţară”. Declaraţiile au fost făcute public pe reţele sociale şi au generat reacţii politice.