În Duminica a treia după Rusalii, la Catedrala Patriarhală s-a oficiat Sfânta Liturghie prilejuită de pomenirea Sfinților Athoniți. Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, a rostit predica, iar Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a participat la slujbă. Ierarhii au subliniat prioritatea vieții spirituale și căutarea Împărăției lui Dumnezeu, adresând îndemnuri credincioșilor prezenți în catedrală.