Ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat că România a atras 10 miliarde de euro din fonduri europene în ultimele 12 luni (perioada raportată 10 iunie 2025–10 iunie 2026). El a caracterizat suma drept un „record absolut” pentru absorbția pe 12 luni, a afirmat că România este pe locul doi în Uniunea Europeană la fonduri absorbite și a spus că există perspectiva de a ajunge la 95% absorbție pe PNRR.