Doi soți din județul Bihor (localitatea Vașcău) au fost trimiși în judecată pentru că nu și-au trimis cei trei copii la învățământul general obligatoriu, alegând să-i educe acasă printr-o formă de homeschooling neautorizată și nerecunoscută de legislația din România; procurorii îi acuză că au împiedicat accesul minorilor la școală și riscă sancțiuni penale.