Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița a fost recreată în realitate virtuală și poate fi vizitată la MINA – Museum of Immersive New Art din București. Proiectul, cofinanțat de Ministerul Culturii, marchează Anul Brâncuși 2026 și comemorarea a 150 de ani de la nașterea sculptorului. Experiența este imersivă și interactivă: vizitatorii pot explora spațiul casei și pot utiliza unelte virtuale pentru a „sculpta”. Expoziția este disponibilă publicului până pe 31 iulie (perioadă comunicată în program).