Călin Georgescu a lansat, pe 21–22 iunie 2026, un apel public adresat parlamentarilor să refuze învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea, pe care l-a denumit „Bolojan III” şi a calificat formula guvernamentală drept „o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”. Georgescu a susţinut că votul pentru un guvern asociat unui „președinte ilegitim” ar constitui „un act de trădare” şi a transmis mesajul în contextul pregătirilor pentru votul de învestitură.