Ministerul Dezvoltării Regionale şi Lucrărilor Publice de la Sofia a pus în consultare publică un proiect de hotărâre care prevede majorarea tarifelor vinietelor cu 30% începând cu 1 august 2026. Propunerea se referă la creşterea costurilor pentru utilizarea drumurilor şi include şi mărirea sancţiunilor pentru cei care circulă fără vinietă valabilă.