Premierul interimar Ilie Bolojan a vizitat centrala termoelectrică de la Iernut și a afirmat că obiectivul guvernului este punerea în funcțiune a centralei până la sfârșitul anului, cu termenul limită 31 decembrie 2026. Proiectul, început în 2016 și întârziat aproape un deceniu, a fost preluat și este contractat direct de Romgaz. Bolojan a spus că lucrările vor începe/crește în ritm săptămâna viitoare. Investiția este estimată la 269 de milioane de euro.