Premierul interimar Ilie Bolojan afirmă că ordonanța care introducea reguli mai dure pentru proiectele speculative din energie nu a fost publicată în Monitorul Oficial din cauza întârzierii avizului Consiliului Legislativ, după căderea guvernului, şi acuză că aceasta a fost „o acțiune premeditată”, susţinând că „sistemul a fost pervertit în totalitate”. Bolojan avertizează că fără deschiderea accesului în sistem nu vom avea energie mai ieftină în anii următori. Ca interimar la Ministerul Energiei, spune că există bani şi proiecte, dar persistă blocaje şi anunţă măsuri imediate: deschiderea accesului în sistem, creşterea producţiei şi modificarea modului de acordare a sporurilor pentru cei care lucrează pe fonduri europene, măsuri ce vor fi adoptate în cursul săptămânii.