Un nou‑născut prematur a murit la Maternitatea Polizu în martie 2026. Părinții susțin că bebelușul a fost lăsat zile la rând să „putrezească”, că i‑a început să i se crape pielea și că nu a primit tratamentul necesar, rezultând o posibilă infecție nosocomială. Familia a depus plângere penală; Parchetul a deschis o anchetă penală, iar spitalul confirmă o cercetare internă. Avocatul familiei, Adrian Cuculis, a făcut declarații publice acuzaționale.