Duminică, 10 mai, în jurul orei 18:00, echipajul navei SAR ARTEMIS din cadrul ARSVOM a intervenit într‑o misiune de tip MEDEVAC în zona doi ancoraj/rada exterioară a Portului Constanța pentru a prelua trei marinari egipteni de la bordul navei comerciale Golden Shark, sub pavilion Palau. Marinarilor li s‑a acordat asistență medicală la bord, au fost transferați în siguranță la țărm și pred ați unui echipaj de ambulanță pentru transport la spital; intervenția a fost calificată ca răspuns la probleme medicale grave la bord.