Administrația Națională de Meteorologie prognozează pentru următoarele patru săptămâni o perioadă cu temperaturi mai ridicate decât valorile normale ale perioadei în toată România, până la jumătatea lui iulie. În intervale precum 22 iunie–5 iulie, maximele pot ajunge la 36–37°C în unele regiuni. Estimările indică și un deficit de precipitații care poate favoriza seceta, în timp ce pe alocuri sunt posibile averse slabe.