Autoritățile maghiare au arestat un bărbat de aproximativ 30 de ani, angajat al unui spital din Budapesta, suspectat că a colectat ilegal părți anatomice din cadavrele spitalului, pe care le-ar fi dus acasă, le-ar fi gătat și consumat. La locuința sa au fost găsite fragmente anatomice (față, membre, craniu, inimă). Cazul face obiectul unei anchete penale și a provocat reacții puternice în opinia publică.