Pe 24 iunie 2026, ambasadorul SUA la București, Darryl Nirenberg, a afirmat în interviuri și declarații publice că baza aeriană Mihail Kogălniceanu, din județul Constanța, urmează să devină cea mai mare facilitate/fortăreață militară a NATO din Europa. Diplomatul a vizitat șantierul și a descris proiectul ca fiind „impresionant”, discutând totodată parteneriatul strategic între România și SUA și rolul României pe flancul estic al Alianței.