Deputatul PSD Alexandru Rogobete, fost ministru al Sănătăţii, a declarat pe Facebook, după ce a participat la Forumul Naţional PES Activists România şi la Gala Premiile Solidarităţii (invitat de Victor Negrescu), că România traversează o perioadă dificilă din punct de vedere politic şi administrativ. El a afirmat că nu se negociază proiecte, principii sau viziuni pentru viitorul ţării, ci „orgoliile unui singur om”, subliniind că românii nu vor accepta blocarea ţării de ambiţii personale.