Fostul ministru al Sănătăţii Alexandru Rogobete a lansat un apel public către premierul interimar Ilie Bolojan, invitându-l să îl însoţească într-o vizită în spitale, în special într-o secţie de oncologie. Mesajul, transmis pe reţele sociale, subliniază că la patul bolnavului nu au loc propagandă sau calcule politice şi îndeamnă la o întâlnire directă cu pacienţii, departe de imaginea publică şi sondaje.